We are a leading Importer of 1000 spm spangle embroidery machine and 850 spm spangle embroidery machine from Surat, India.







₹ 1180000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1000 spm |
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 600x900 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Spangles Machine |
| Application | Cap, Garment, Home Textile, Logo |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |




₹ 1100000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 850 spm |
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 600x900 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Home Textile, Cap, Garment |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Tapan Kapadia (CEO)
High Seas Worldwide Private Limited
2nd Floor, Plot No. A-1 And A-2, Ichhapore Textile Park, Ichhapore, Ichchhapor, Surat - 394510, Gujarat, India
