Our product range includes a wide range of hsw ttd-2032 single head embroidery machine, hsw 1216-5g single head embroidery machine and hsw 2848-5g single head embroidery machine.










₹ 360000 / PieceGet Latest Price
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 500mm X 800mm |
| Max Speed | 1000 spm |
| Machine Type | Automatic |
| Application | Kids Wear, Home Textile, Logo, Cap, T Shirt |
| Voltage | 220 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Phase | Single Phase |







₹ 325000 / PieceGet Latest Price
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 300X400 mm |
| Max Speed | 1000 spm |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Application | T Shirt, Home Textile, Kids Wear, Cap |
| Voltage | 220 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Phase | Single Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 Hz |









₹ 590000 / PieceGet Latest Price
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 700X1200 mm |
| Max Speed | 1200 spm |
| Machine Type | Automatic |
| Application | T Shirt, Cap, Kids Wear |
| Voltage | 220 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Warranty | 1 Year |
Tapan Kapadia (CEO)
High Seas Worldwide Private Limited
2nd Floor, Plot No. A-1 And A-2, Ichhapore Textile Park, Ichhapore, Ichchhapor, Surat - 394510, Gujarat, India

