Pioneers in the industry, we offer 1000 spm sequins embroidery machine, 1200 rpm sequins embroidery machine and 1200 rpm hsw embroidery machine from India.







₹ 325000 / PieceGet Latest Price
| Sequin Device | no |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1000 spm |
| Embroidery Area | 300x400 mm |
| Sequin Size | 7 mm |
| Needle Count | 12 Needle |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 220V |
| Material | MS |
| Phase | Single Phase |






₹ 325000 / PieceGet Latest Price
| Sequin Device | Single Sequin |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1200 RPM |
| Embroidery Area | 300x400 MM |
| Sequin Size | 7 mm |
| Needle Count | 12 Needle |
| Phase | Single Phase |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Material | MS |






₹ 325000 / PieceGet Latest Price
| Sequin Device | Single Sequin |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1000 RPM |
| Embroidery Area | 300x400 MM |
| Sequin Size | 4 mm, 7 mm, 5 mm, 9 mm, 3 mm |
| Needle Count | 12 Needle |
| Phase | Single Phase |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Material | MS |
Tapan Kapadia (CEO)
High Seas Worldwide Private Limited
2nd Floor, Plot No. A-1 And A-2, Ichhapore Textile Park, Ichhapore, Ichchhapor, Surat - 394510, Gujarat, India

