Prominent & Leading Importer from Surat, we offer 1500 rpm hsw 5g computerized embroidery machine, 1200 rpm hsw 5g computerized embroidery machine, 1000 rpm hsw 5g computerized embroidery machine, 750 rpm hsw 5g computerized embroidery machine and 850 rpm hsw 5g computerized embroidery machine.







₹ 475000 / PieceGet Latest Price
| Head Type | Single Head |
| Machine Type | Computerized |
| Needle Count | 12 Needle |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Embroidery Area | 800x1200 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Interface Port | USB, WiFi, LAN |
| Warranty | 1 Year |
| Phase | Single Phase |



₹ 450000 / PieceGet Latest Price
| Head Type | Single Head |
| Needle Count | 12 Needle |
| Max Speed | 1200 RPM |
| Embroidery Area | 600x900 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Interface Port | WiFi, LAN, USB |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | HSW 5G |
| Machine Type | Computerized |
| Voltage | 220 V |



₹ 400000 / PieceGet Latest Price
| Head Type | Single Head |
| Needle Count | 12 Needle |
| Max Speed | 1000 RPM |
| Embroidery Area | 600x900 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Interface Port | USB, LAN, WiFi |
| Application | Cap, T Shirt, Logo, Kids Wear, Home Textile |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | HSW 5G |
| Machine Type | Computerized |



₹ 350000 / PieceGet Latest Price
| Head Type | Single Head |
| Needle Count | 12 Needle |
| Max Speed | 750 RPM |
| Embroidery Area | 360x510 mm |
| Machine Type | Computerized |
| Application | T Shirt, Kids Wear, Logo, Cap, Home Textile |
| Automation Grade | Automatic |
| Interface Port | LAN, WiFi, USB |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | HSW 5G |



₹ 375000 / PieceGet Latest Price
| Head Type | Single Head |
| Needle Count | 12 Needle |
| Max Speed | 850 RPM |
| Embroidery Area | 400x400 mm |
| Application | Kids Wear, Cap, Logo, Home Textile, T Shirt |
| Automation Grade | Automatic |
| Interface Port | WiFi, LAN, USB |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | HSW 5G |
| Machine Type | Computerized |
Tapan Kapadia (CEO)
High Seas Worldwide Private Limited
2nd Floor, Plot No. A-1 And A-2, Ichhapore Textile Park, Ichhapore, Ichchhapor, Surat - 394510, Gujarat, India



